Teleperformance Türkiye

Çağrı Merkezi Ürün ve Hizmetleri, Çağrı Merkezi Hizmetleri

Sosyal ve Yan Haklar

  • Yemekhane
  • Prim

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 09.00 - 18.00

Kuruluş Yılı

1978

Çalışan Sayısı

Beyaz Yaka : 2000-2999

Web Site

http://www.teleperformance.com.tr/

Adres

-

Hakkımızda

Bütünleşik çok kanallı dışkaynak müşteri deneyimi yönetiminde dünya lideri Teleperformance, 1978 yılından bu yana dünyanın önde gelen kurumlarıyla müşterileri arasında sürekli ve sağlam bir ilişki kurmalarına olanak tanır. İşini tutkuyla sahiplenen 300.000 kişilik ekibi ile Teleperformance, 80 ülkede, 350 çağrı merkezinde, 265 farklı dil ve lehçede yüksek tüketici memnuniyeti (CSAT), müşteri memnuniyeti (KSAT), çalışan memnuniyeti (ESAT) ve kalite programlarıyla eşsiz müşteri deneyimi sunar.
 
1995 yılında kurulan Teleperformance Türkiye, uluslararası deneyim, sürekli inovasyon, en iyi yetenekler, sürdürülebilir yönetim, analitik çözümler ve stratejik lokasyonlar ile global standartlarda yerel mükemmellik sağlar. Teleperformance Türkiye İstanbul, Balıkesir, Uşak, Trabzon ve Antalya’da bulunan 5 merkezinde 2.500’den fazla çalışanı ve çok kanallı müşteri hizmetleri stratejisiyle en başarılı dış kaynak çözümlerini sunar. Müşteri hizmetleri, müşteri kazanımı (telepazarlama & telesatış), teknik destek, alacaklar yönetimi, BPO, e-Performance sosyal medya ve Teleperformance Analytics alanlarındaki başarısı ve liderliğiyle tanınmaktadır.
 
Teleperformance Türkiye, esnek ve çevik iş modeli, güçlü teknolojik altyapısı ve benzersiz CRM uzmanlığı sayesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok öncü firmayla çalışıyor ve dünyanın en büyük küresel şirketleriyle iş ortaklığını sürdürüyor. 40 yılı aşkın süredir farklı ülkeler ve farklı kültürden insanlarla gerçekleştirdiğimiz etkileşimlerden çok şey öğrendik ve öğrenmeye devam ediyoruz. Her etkileşim benzersizdir.