Fest Travel

Turizm, Seyahat Acentaları

Sosyal ve Yan Haklar

  • Yemekhane

Çalışma Saatleri

Hafta içi: 08.30 - 06.30

Kuruluş Yılı

1985

Çalışan Sayısı

-

Web Site

www.festtravel.com

Adres

-

Hakkımızda

KÜLTÜR GEZILERINDE BIR NUMARA...

YENILIKLERLE HER ZAMAN EN ÖNDE...

FEST Seyahat Acentası ya da FEST Travel 13 Ağustos 1985 tarihinde kuruldu. O günden bu yana Turizm Bakanlığı’nın A 1410 sayılı İşletme Belgesi ile yurtdışından Türkiye'ye turist getiriyor, onlara Türkiye'de geziler düzenliyor, yerli gezginleri de İstanbul’da, Anadolu'da ve dünyada gezdiriyor. FEST'in sahibi FEST TURIZM ve TICARET A.S. adli bir şirket.

Adi FEST'ivalden yani Şölen’den kaynaklanıyor: KÜLTÜR GEZILERI SÖLENI.

FEST gerek yabancı turistler gerekse yerli turistler açısından kültür turizminin öncüsü. FEST 1985'den bugüne yabancı gezginlere Türkiye'de çok başarılı toplumsal konulu, tematik turlar yaparken, butik kongreler hazırlarken, 1988'de yerli gezginlerimize de sıra dışı, entelektüel kültür gezileri yapmaya başladı.

Kültür gezilerine Tarih ve Toplum Dergisi işbirliği içinde "Köse Bucak İstanbul"® gezileri ile başladık. "Adım Adım İstanbul"®, "İstanbul’la Tanışın" gezilerini Doğu Anadolu, Bati Anadolu, Orta Anadolu, Kapadokya ve yurtdışı kültür gezileri izledi. Bu nedenle hâlâ sizlere Kültür Gezileri Programlarımızı Tarih ve Toplum Dergisi logosu ile gönderiyoruz.

1996 yılında başlattığımız "FEST Travel Tarih, Arkeoloji ve Sanat Seminerleri"ni "sosyal sorumluluk bilinciyle" 2003 yılında kurucularının büyük çoğunluğu FEST Travel gezgini olan Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na ( KBGV) vakfettik. İlköğretim öğrencilerine "tarih, kültür, sanat ve kent" bilincini aşılamayı ve geliştirmeyi amaçlayan ve Europa Nostra ödülü kazanan KÜLTÜR KARINCALARI projesini başarıyla sürdüren, "Perge'de sen De Bir Sütun Dik" sloganıyla Perge Sütunlu Cadde'sine yaklaşık 100 adet sütun dikilmesini sağlayan, "Anadolu Selçuklu Yapı Envanteri"ni (www.anadoluselcuklumimarisi.com) gerçekleştiren, IMÇ'deki sanat eserlerini, 50. Yıl heykellerini temizleyen Kültür Bilincini Geliştirme Vakfı’na (www.kulturbilinci.org) FEST Travel’ın desteği sürmektedir.

Tüm bu çalışmalarının nihayetinde, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO/BMDTÖ) Avrupa Komisyonu'nun 27 Mart 2013 tarihinde Çeşme’de gerçekleştirmiş olduğu konferansa katılarak, " Turizm İçin Küresel Etik Kuralları" deklarasyonunu imzalayan tek turizm acentesi oldu.

FEST bıkmadan, usanmadan, severek, geliştirerek, karda, kışta, yağmurda, çamurda, eksilmeyen, giderek artan bir ilgiyle KÜLTÜR GEZİLERİ'ni sürdürüyor. Her olumlu çabanın kısa sürede tükendiği ya da tüketildiği Türkiye'de böylesi bir girişimin yıllardır sürmesi ve kurumlaşması oldukça önemli.

Tarihi hâlâ yasayan kalıntılarıyla bir kültür mirası olarak yasamak istedik. Dünü anlamak ve yarını kurmak için, ortak kültürel varlığımıza sahip çıkmak için, maviyi ve yeşili sevmek ve korumak için GEÇMISE YOLCULUKLAR yaptık.

Günlük ya da hafta sonu kültür gezilerimize katılanlara bir bilgi kitapçığı verilmesi, yurtdışı gezilerinden önce gezilecek yerlere ilişkin fotoğraflarla bir hazırlık toplantısı yapılması ve geniş bir bilgi broşürü dağıtılması, yurtiçi ya da yurtdışı uzun gezilerde "ekstra tur" satılmaması, "her şey dahil" tam gün geziler yapılması Türkiye turizminde "İLK"lerdendi. Var olanlardan farklı bir yaklaşımla, tarihsel, kültürel anlatımlarla dolu dolu, yoğun programlarla, özverili uzman rehberlerle önceden belirttiğimiz maddi koşullara harfiyen uymamız, hatta bazen müşterilerimize maddi sonucunu yansıtmadan programda olmayan yerleri bile gezilerimize katmamız sonucu gezilerimiz büyük ilgi gördü. Gezi kültürüne yeni bir anlam kazandırdık, yeni bir parantez açtık.

Anadolu'da yüze yakın güzergâha gezi yaptık: Vize, Midye, Kurşunlu, Kumyaka, Zeytinbağı, Üskübü, Gölcük, Cumalikizik, Tarakli, Göynük, Frig Vadisi, Sütçüler, Adada, Selge, Yalvaç, Ketakekaumene, Efteni Gölü, Metropolis, Gelveri, Uzuncaburç, Meke Gölü, Manazan Magaralari, Taskale, Rumkale, Yesemek, Anavarza, Kastabula, Hasankeyf, Midyat, Karadeniz ahsap camileri, Haho... gibi birçok yer ilk kez FEST gezileri ile tanindi ve gezginlerin güzergâhına girdi. Öne çıkmamış değerlerimizi tanıttık. Bu anlamda yerel kültür turizminin gelişmesine büyük katkımız oldu.

Yurtdışında ayni yıl içinde 80 ayrı ülkeye 110 farklı gezi yapan ilk acenta olduk. Türkiye'den Özbekistan'a, Kamboçya'ya, Laos'a, Vietnam'a. Machu Picchu'ya, Peru'ya, Bolivya'ya, Nikaragua'ya, Küba’nın tamamına, Yucatan'a, Paris'in tüm Müzeleri'ne, Polonya'ya, Berlin, Postdam, Weimar, Dresden, Erfurt'a, Fransa’nın Brötanya Bölgesi'ne, İrlanda’ya, İskoçya’ya, "kültür gezisi" yaklaşımı içinde 25 kişi üzerindeki grupları ilk kez FEST Travel götürdü. Olaylı Belfast’ı ve İrlanda’nın kuzeyindeki jeoloji harikası Giants Causeway'i Türkiye'den ilk kez FEST grupları gezdi. Grup olarak Cesky Krumlov'a, Pecs'e, Zigetvar'a, Briksdal Buzulu'na, Girit'e, San Cristobal'e, Kacuraho'ya, Sucog'a, Fas’ın Merzuga Çölü'ne, Gobi Çölü'ne, Santa Clara'daki Che'nin Mezarı'na... ilk kez FEST grupları gitti. Böylesi büyük grupları Güney Hindistan'a, Ladak'a, Daramsala'ya, Madagaskar, Botsvana, geniş Zimbabwe, Etiyopya, Libya’nın Ubari Kum Çölü'ne, Polonya'ya, Sri Lanka'ya, Trans-Sibirya Ekspresi ile Sibirya'ya, Kuzey Kore'ye, Racastan'in tamamina, Kasmir, Darciling, Karnataka'ya, Sumatra ve Java adalarına, Patagonya'ya, Genis Iran'a, Yemen'e, Myanmar'a, Tibet'e, Butan'a, İpekyolu’na, Moğolistan’a, farklı bir Alaska'ya, Kanada Kayalıkları’na, Borneo, Sulavesi, Galapagos, Yortu Adası, Gürcistan ve Ermenistan'a ilk kez FEST götürdü. İlk kez yurtdışına "yalnızca müze" ve "klasik müzik konserleri turu, Notalı Rotalar" gezilerini FEST gerçekleştirdi.

1993'den bu yana değişik mekanlarda KÜLTÜR GEZİLERİ'ne katılanların katkısıyla "dialı söyleşiler" gerçekleştirdik. Değişik yayınlardaki yazılarla KÜLTÜR GEZILERI kavramını yaymaya çalıştık.

İstanbul ve çevresinde 170 özgün güzergâh yarattık ve bu güzergâhlara uzmanlarıyla geziler yaptık. Kırk yıllık, elli yıllık binlerce İstanbulluyu İstanbul ile yeniden buluşturduk, İstanbul bilinci yarattık. Ardından Doğu Anadolu da dahil, Anadolu'nun çeşitli bölgelerini gezdik, 140 özgün güzergâh yarattık. Yok, olmaktaki güzellikleri yakaladık. Tartıştık, var olan bilgileri ortaklaşa asmaya, tarih bilincini ve çevre duyarlılığını birlikte geliştirmeye çalıştık. "İçre olduğumuz deryayı bilmeye" çabaladık. Doğanın ve kültürel mirasın yeniden yaşanmasına dayalı, oldukça yorucu, yoğun, ama edilgin olmayan, etkin bir dinlenceyi, "farklı olan"ı yaşadık.

FEST Travel tüm bu çalışmalarında doğal ve kültürel mirası savunarak ekoturizm, sürdürülebilir turizm ve sorumlu turizm kavramlarını gündeme taşıdı. Gidilen yerlerin doğasına, kültürel mirasına, geleneklerine sahip çıktı.

FEST Travel Türkiye'de gerçek anlamda bir KÜLTÜR TURIZMI kavramı yarattı ve geliştirdi. "FEST KÜLTÜR GEZİLERİ" artık klasikler arasına girdi.
____________________________________________________________________
• Adım Adım İstanbul ®, Köse Bucak İstanbul® başlıkları FEST Travel’ın tescilli ürünleridir.